Buzdağımız Eriyor!

ŞİNASİ ŞEN | YAZILIM DANIŞMANI

“Bu kitap, uzun zamandır aynı buzdağında yaşayan penguenlerin ciddi bir problem karşısında başlattıkları dönüşümün hikayesini anlatır.

 Kitabın yazarları, John Kotter ve Holger Rathgeber.”

 Bahçeşehir Üniversitesi Bilişim Teknolojileri Bölümü Yüksek Lisans bitirme projem (Agile Dönüşümlerde Uygulama Geliştirme Yaklaşımları) için araştırma yaparken danışman hocam Öğr. Gör. Onur ÖZCAN tarafından hediye edilen bu kitabı okuduktan sonra benim için dert olan bitirme projesi çok eğlenceli bir hal aldı. Ben de bu ilk yazımda bunu paylaşmak istedim.

Koloniden ayrı gözlemci bir penguen olan Fred zamanın çoğunu okyanusu gözlemleyerek geçiriyor. Gözlemleri sırasında buzdağının eridiğini farkedip, bunu kolonideki arkadaşları ile paylaşıyor ve bu paylaşım sonrasında serüveni başlıyor. Kolonidaşı Nono gibi sorunları görmezden gelen ve konfor alanını terk etmek istemeyen penguenlerle uğraşmak zorunda kalıyor.

Şimdi, kendi buzdağımızı düşünelim ve ne durumda olduğunu sorgulayalım. Her birimiz için hoşnutsuzluk yaratan problemler var ve bunlar bizim buzdağlarımızı eritiyor olabilir. Peki bu problemler karşısında biz kimiz? Fred mi? yoksa Nono mu? Burada hiç kimsenin ben Nono’yum diyeceğini zannetmiyorum çünkü herkes kendi problemleri karşısında Fred olduğunu düşünür. Fakat Nono’nun da en önemli  problemi Fred! Bunun için soruyu tekrarlamakta fayda var. Biz kimiz? Fred mi? Nono mu?

Eğer buzdağınızda gerçek bir Fred iseniz veya gerçek bir Fred’iniz varsa onu takip edin. Çünkü hiç kimse buzdağının erimesini istemez.

Kitabın yazarı Kotter  başarılı bir değişimin aşağıdaki sekiz adımda gerçekleşeceğine inanıyor. Buzdağınız değişiyorsa ve bu adımlara göre gidiyorsa bir Fred’iniz var demektir. Ancak aşağıdaki adımlarla alakasız bir dönüşümdeyseniz Fred görünümlü bir Nono’ya sahip olabilrsiniz. En hızlı şekilde gerçek Fred’inizi bulun! Buzdağınız eriyor!

Bu kitap hakkında bir paylaşımına ulaştığım Cihan Yılmaz’ın kullandığı ifadeler ile sıralamak gerekirse;

  • Aciliyet Duygusu Oluşturun: Değişimin gerekli olduğunu ve derhal harekete geçmenin önemini diğerlerinin görmesi için yardım edin.
  • Rehber Takımı Bir Araya Getirin: Değişim, liderlik, güvenilirlik, iletişim özellikleri iyi, analitik yetenekleri yüksek ve aciliyet duygusuna sahip olan güçlü bir grubunrehberlik ettiğinden emin olun.
  • Değişim Hayalini ve Stratejisini Geliştirin: Geleceğin geçmişten nasıl farklı olacağını ve bu geleceğin nasıl gerçekleşebileceğini açıklayın.
  • Anlayış ve Ortaklık İçin İletişimde Bulunun: Diğerlerinin vizyon ve stratejiyi anladığından ve kabul ettiğinden emin olun.
  • Diğerlerini Harekete Geçmeleri İçin Güçlendirin: Bir düşünceyi, gerçeğe dönüştürmek isteyenlerin önünde bulunan engelleri ortadan kaldırmaya çalışın ki düşünceyi gerçeğe dönüştürebilsinler.
  • Kısa Vadede Kazançlar Üretin: Mümkün olan en kısa zamanda görülebilir, açık başarılar yaratın.
  • Yorulmayın: İlk başarılı sonuçtan sonra daha sert ve daha zor işlerde başarılı olmaya çalışın. Düşünce gerçek olana dek değişikliklerde yorulmaz olun.
  • Yeni Bir Kültür Oluşturun: Yeni davranış yollarına tutunun ve bunların başarılı olduklarından emin olun. Yeni davranışlar, eski geleneklerle yer değiştirecek kadar güçlü oldukları zamana yeni kültürü oluşturmaya çalışın.

Bu kitabı okuduktan sonra sektörde başarılı veya başarısız şekilde dönüşüm gerçekleşmiş buzdağlarındaki arkadaşlarımla konuştuğumda farkettim ki, eğer bir buzdağında gerçek bir Fred varsa ve yukarıdaki bu adımlar başarılı şekilde uygulanırsa, dönüşüm başarılı oluyor. Ancak, değişimi sadece söylemde kalan, kendini Fred olarak tanıtan Nono’ların bulunduğu buzdağları erimeye devam ediyor.

Eğer Fred görünümlü Nono’ların bulunduğu bir buzdağında iseniz ne yapın edin gerçek Fred’inizi bulun. Çünkü hiç kimse eriyen bir buzdağında yaşamak istemez.

Bu arada Fred olmak hiç de kolay değil. Onun yerinde olmanın ne demek olduğunu kitabı okuduktan sonra anlayacaksınız.

Herkesin Fredgillerden olması dileği ile ..

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın