KOBİ Dünyasında Yapay Zeka Kullanımı için Önemli Bir Fırsat: Chatbot

NURAY GÖKMEN KAHVECİ | DİJİTAL PAZARLAMA YÖNETİCİSİ

Önümüzdeki birkaç yıl içinde Yapay Zeka (AI) kullanımının toplum, bireysel tüketici ve işletmeler üzerindeki etkilerinin artacağı tahmin ediliyor. Yapay Zekanın bu kadar etkili olmasının nedeni, günümüzde yeteri kadar sahip olmadığımız bir şeyi vaat etmesi:  rahatlık.

KOBİ ya da Startup olarak, şirketinizi Yapay Zeka ile dönüştürmek için maaşlı bir uzman çalıştırmanız çok mantıklı olmayabilir. Bunun yerine kullandığınız yazılımların Yapay Zeka yeteneklerinden faydalanmanız daha faydalı sonuçlar yaratacaktır. Halihazırda kullanılan Yapay Zeka teknolojileri işletmeler için oldukça geniş bir yelpaze sunmakta. Ancak şirketlerin bu teknolojilerin tümüne yatırım yapmaları gerçekçi değildir. KOBİniz için kullanabileceğiniz en büyük ve en az maliyetli Yapay Zeka teknolojisi: Chatbotlar.

Yapay Zeka teknolojisi sayesinde chatbotlar gerçek insan gibi iletişim kurabilir hale gelmiş ve bu özellik de onların daha yaygın kullanılmasına neden olmuştur. Yapay Zeka chatbotları artık yemek siparişi almak, hotel odası rezervasyonu yapmak ve uçak bileti kesmek gibi bir görevi sorunsuz gerçekleştirebiliyor. Eğitilmelerine gerek olmadan, benzer problemleri modelleyerek, yeni sorulan soruları yanıtlama yeteneğine sahip hale geldiler. Bu yetenek, insan müdahalesi olmadan görevlerini yapma, problem çözme ve bilgileri derlemelerini sağlıyor.

Yapay Zeka chatbot kullanımı ile bütçe tasarrufu yaparken, hizmet kalitenizi geliştirebilir ve müşteri etkileşimini artırabilirsiniz. Artık kişisel kullanımdan çok, şirketlerin hizmet kalitelerini artırmak için kullanılan chatbotlar, websitelerinde “Müşteri Hizmetleri” ve “Yardım” menülerinin altında yerini almaya başladı. Nielsen tarafından gerçekleştirilen “Facebook Mesajlaşma Anketi”ne göre; önümüzdeki iki yıl içinde müşterilerin %67’si işletmeler ile mesajlaşarak iletişim kurmayı istediğini; %53’ü ise chat opsiyonu sunan işletmelerden alışveriş yapmayı tercih edeceğini belirtiyor.

Mesajlaşma ile işletmelerle iletişim kurmaya ilginin bu derece artıyor olması, her işletmenin bir chatbot edinmesini gerekli hale getiyor. 2016 yılında Oracle tarafından yapılan bir ankete göre; firma yöneticilerinin %80’i halihazırda bir chatbot kullandıklarını ya da 2020 yılına kadar kullanmayı planladıklarını ifade ediyor.

24 saat tüm aramalara yanıt veren bir operatöre gereksiz bütçe harcamak yerine, Yapay Zeka destekli chatbotlar ile müşterilerin tüm sorularına anında ve zaman bağımsız olarak yanıt vermenin daha verimli sonuçlar yaratacağı bir gerçek. KOBİler için chatbotlar benzersiz bir müşteri deneyimi sunma imkanı sağlıyor. Müşteri deneyimini geliştirme ve aynı zamanda operasyon verimliliği artırma şansını vermenin yanında; müşterinin iletişime girdiği zaman ve yerde etkili, rahat ve birebir iletişim kurmaya imkanı sunuyor.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın