QA Prosedürlerini Şirketinize Nasıl Entegre Edersiniz?

MİRAY TOSUN YURTSEVEN | ÜRÜN YÖNETİCİSİ

Bir çok firma Kalite Güvence (QA) prosedürlerini şirket içerisinde kullanmak istiyor, ancak bilmedikleri ise bu sürecin hiç de kolay olmayışı. Bununla birlikte hiç bir QA adımını şirket içerisine entegre etmeden, test otomasyon süreçlerini şirket içerisine dahil etmeye çalışıyorlar.. Test ve test süreçlerine başlamadan önce şirket içinde yaygınlaştırma yapmak ve testin gerçek anlamda fayda görmesini sağlamak için bazı adımların takip edilmesi gerektiğini  anlamamız gerekir.

Bu adımlar;

  • Test terminalojisinde aynı dili konuşmak
  • Test proseslerini eklemek
  • Test organizasyonu oluşturmak
  • Test tekniklerini öğrenmek
  • Test otomasyonu kullanmaya başlamak.

Öte yandan bu adımları hayata geçirmek insanların ön yargılarını yıkmaktan daha zor değil. Değişime açık olmayan çalışanların ilk adımı itiraz etmek olacak ve test yapmaktansa hızlıca geliştirme yapıp müşteriye teslim etme yöntemine devam etmek isteyeceklerdir. Burada yapmanız gereken ilk iş, şirketin değişmeye başladığını tüm ekiplere sabırla ve kararlılıkla açıklamak olmalıdır. Bir çok insan bu süreçte güven kazanmak adına sayıları kullanmayı tercih eder. Eğer doğru rakamlar ile ekiplere nasıl bir kar getirdiğinizi gösterirseniz, ikna etmekte daha hızlı davranmış olursunuz. Sonuç olarak test süreçlerinin başlamasından önce ve sonra çıkan hata sayılarının karşılaştırılması bile ekiplere fikir verecek ve ikna edecektir.

Yukarıda sıraladığımız adımları açıklamaya başlayalım;

Test Terminolojisinde Aynı Dili Konuşma

Düşünün ki yeni bir firma kuruyorsunuz. Firmayı kurduktan sonra yapmanız gereken ilk iş ürünlerinizi satmak için firmanıza ait kurallar ve stratejiler belirlemek olmalıdır. Ancak bu kuralları ve stratejileri eklemek ya da belirlemek tek başına yeterli olmayacak aynı zamanda bunları çalışanlarınıza açıklamanız ve öğretmeniz büyük önem taşıyacaktır. Eğer tüm çalışanlarınız stratejinizi benimser ve kurallarınıza uyum sağlar ise tebrikler, artık şirket içerisinde ortak bir dile sahip olmuşsunuz demektir. Aksi halde bu tam bir felaketle sonuçlanır ve birbirini anlamayan bir çalışan sürüsü hayatınıza dahil olur.

Yukarıda bahsettiklerimiz gibi test ya da QA süreçlerinde herkesin anlayacağı şekilde ortak bir dile ve stratejiye ihtiyaç vardır. Dahası bu ortak dilin herkes tarafından benimsenmesi ve kurallar çerçevesinde şirkette uygulanması gerekir. Testten bahsettiğiniz zaman mesaj açık ve net olmalı ve herkes tarafından anlaşılmalıdır. Eğer UAT’den bahsediyorsanız bunun ne demek olduğunu tüm çalışanlar bilmelidir. Dolayısıyla burada yapmanız gereken, tüm şirketi bu hususta eğitmek ve ortak dile sahip hale getirmektir.

Test Prosedürlerini Eklemek

Eğitimler verildi, herkes ortak dili konuşmaya başladı ve herkes UAT denince ne yapması gerektiğini anlıyorsa; artık test işlemini yazılım yaşam döngüsü içerisine eklemenin zamanı gelmiş demektir. Organizasyon öncesinde ekiplerin testi hangi aşamada yapmaları gerektiğini çok iyi bilmeleri gerekir. Test yazılım geliştirmesinin son adımı değildir. Yapılan en büyük hatalardan ilki testi sona bırakmaktır. Test yazılım döngüsünün en başından sonuna kadar devam eder. Bu ne demek? Önce analizle başlanır, analizdeki boşluklar ve hatalar bulunur, sonrasında yazılıma geçilir, yazılımcı kendi testlerini yapmalı (unit test, functional test) ve test ekibine bu şekilde teslim etmelidir. Test ekibine gelen testler daha ayrıntılı ve farklı şekilde devam etmelidir. Bitti mi? Hayır! Bundan sonra ise müşteri testi başlar. Müşteri, ilgili uygulamanın ya da projenin istedikleri gibi olup olmadığını kontrol eder. Tüm bu süreçler yazılım yaşam döngüsüne katılmaya başlanmalı, şirketin test kültürünün oturması sağlanmalıdır. Tekrar hatırlatmak isterim ki; bu süreç hiç de kısa ve kolay değildir.

Test Organizasyonu Oluşturmak

Şirket kültürüne test adımları eklendikten sonra, artık sıra testi yapacak olan bilgili kişilerin şirket bünyesine katılmasına geldi. İlgili test mühendisleri artık hangi aşamalarda hangi testlerin yapılacağını bilen, görev tanımı belirli kişilerden olaşacak grup olacaktır. Her bir test mühendisi farklı projelerde ekiplere yardım edecek ve testin aşamaları ve yapılacaklar konusunda bilgilendirme yapacaktır. Şirket test için bilgili kişiler bulmalıdır. Test mühendisliği özel bir iş tanımıdır ve ayrıca şirketlerin böyle kişilere ihtiyacı vardır.

Test Tekniklerini Öğrenmek

Her tekniği öğrenmiş, her aşamada ne yapmanız gerektiği sizlere anlatılmış olabilir. Ancak en zor zamanlarda özel testlere ihtiyaç vardır ve bu bildiklerinizi tekrar değerlendirmenize sebep olabilir. Bunu normal zamanda araba kullanmak ile kar yağdığında araba kullanmak gibi düşünebilirsiniz. Normal zamanda yapmış olduğunuz fren, karlı zamanda kaza yapmanıza sebep olur. Adım adım her bir tekniği öğrenip, doğru yerde doğru şekilde kullanma zamanı gelmiştir.

Kurulan test ekibi artık zorlu zamanlarda (kısıtlı zaman, kaynak) hangi testleri yapmaları gerektiğini ve nasıl etkili test senaryoları yazmaları gerektiğini bilirler. Test tekniklerinin öğrenilerek yaygınlaştırılması bu adımda çok önemlidir.

Test Otomasyonu Kullanmaya Başlamak

Tüm adımlar sonrasında artık test otomasyon aracı kullanabilirsiniz. Anlatılan bu adımlar tamamlanmadan şirkete kazandırılmaya çalışılan test otomasyonu, sadece en üst basamağı olan merdivene benzer. Ve bu merdiven size yükselmek için hiç bir fayda sağlamaz.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın